Letní scéna Harfa

Dagmar Bláhová

Herečka,režisérka, autorka. Divadlo hraje od roku 1967. Vystudovala Damu , hrála v divadlech YPSILON, SEMAFOR, REDUTA, deset let v DIVADLE NA PROVÁZKU, kde s Bolkem Polívkou vytvořila legendární představení AM a EA a další. Od r. 1980 žila v Sydney, kde si vybudovala úspěšnou kariéru. Hrála v divadle, televizi a ve filmu. Režírovala „Forbidden Fruit“ v tamní Opera House, také režírovala v Sydney Puppet Theatre, hrála v Sydney Národním Divadle /Petru v Hořských slzách Petry Kantové od Fassbindera/a několik sezón v divadle Belvoir Street Theatre, učila herectví na NSW UNI a na Sydney UNI. Napsala hru o anglické básnířce Christině Rossetti „Zakázané ovoce“ a hru o ruské básnířce Marině Cvetajevové „Cesta ke konci“. Obě měly premiéru v Sydney a „Cesta ke konci“byla pak uvedena v divadle Labyrint v Praze.

V televizi, kromě jiných, hrála v 150 dílech známého australského seriálu Neighbours a dostala cenu Penguine/tehdy obdoba Oskara/ za film „Displaced Persons“.

Od r. 1989 se postupně vracela zpět do Čech. Z jejích filmů připomínáme HRA O JABLKO, KALAMITA, POZDRAVUJI VLAŠTOVKY, NECHCI NIC SLYŠET, MUKA OBRAZNOSTI, PASTI PASTI PASTIČKY, RACEK, 5 dílů STŘÍBRNÉ PARUKY – ČT. V INTIMNÍM DIVADLE produkuje a hraje také v „MONOLOGY VAGÍNY“, a s Kaiserem a Lábusem hraje v hře E. ALBEE „KOZA aneb Kdo je Sylvie“. Napsala knihy „Z Klokaní Kapsy“ a „Tiché Moře Vypráví“.


TOPlist